Köitmise tüübid
Kaaned & lõpulehed
Köiteselg

Köitmise tüübid

õmmeldud liimköide
Õmmeldud liimköide

Vastupidavam ja tugevam ning mugavam kasutada kui tavaline liimköide. Sisulehed õmmeldakse eraldi sektsioonide ehk plokkide kaupa kokku ning kaanteks on kartong. Õmmeldud liimköide sobib raamatutele, tootekataloogidele ja õppematerjalidele

Liimköide
Liimköide

Odavam, kuid siiski kvaliteetne ja vastupidav köiteviis. Sisulehed kinnitatakse õhukese liimikihi abil trükise kaante vahele. Liimköide sobib hästi pehmekaanelistele paperback raamatutele, ajakirjadele ja reklaammaterjalide valmistamiseks.

Prantsuse köide
Prantsuse köide

Kõvaköide, mille puhul on kaanel kombineeritud kaks erinevat kaanekattematerjali – selg on kaetud köitematerjaliga ja esi- ning tagakaas on erinevast materjalist.

Wire-o köide
Wire-o köide

Wire-o ehk kammköide sobib ideaalselt kalendritele, käsiraamatutele- ja õppematerjalidele. Trükise lehed köidetakse ümaraks painutatud traadiga. Kammköites raamat avaneb 360 kraadi ning valikus on erinevas suuruses ja värvitoonis köitmismaterjal.

Klamberköide
Klamberköide

Kõige soodsam köitmismeetod. Trükis klammerdatakse üldjuhul kahe metallist klambri abil. Tavapärane köitmisviis vihikute ja brošüüride ning õhemate raamatute tarvis. Sobib hästi reklaammaterjalide või väiksemate luulekogude valmistamiseks.

Lay flat ehk otabind
Lay-flat ehk Otabind

Köide avaneb täielikult. Trükise selja ja kaane vahele on jäetud vaba ruum, mis aitab vältida raamatu kuju moondumist lugemise käigus, kuna kõik lehed avanevad maksimaalselt.

Lay flat ehk otabind
Šveitsi köide

Sobib alternatiiina nii kõva- kui ka pehmekaanelisele raamatule. Šveitsi kõites trükise sisu on kinnitatud tagakaanele, raamatu selg ja esikülg on lahtine. Raamatu lahtine selg võib olla kaetud kattematerjaliga või siis jäetudki lahtiseks, luues kontrasti õmblusniitide abil.

Kaaned & lõpulehed

Pehmekaaneline
Pehmekaaneline

Pehmekaaneline liimköites raamat võib olla nii õmmeldud kui ka õmblemata sisuplokiga. Selle raamatutüübi kaaned on tavaliselt kartongist, enamasti on nende värvilisus ühepoolne – nad on väljast värvilise trükiga ja seest ilma trükita. Kaant saab teha nii lakkadega kui ilma. Efekti lisavad erinevad järeltöötluse tehnikad nagu lamineerimine, kohtlakkimine, metallik foolio jne.

Kõvakaaneline
Kõvakaaneline

Kõvakaanelise raamatu kaas koosneb köitepapist, mis on kaetud kas tavalise trükitud paberi või lisaks lamineeritud paberiga või mõne spetsiaalse kaanekatte materjaliga. Klassikalise köitmisviisi puhul on kaaned ühest ja samast materjalist. Vähemlevinud prantsuse kõitel kasutatakse kahte erinevat kaanematerjali – selg on kaetud köitematerjaliga ja esi- ning tagakaas on erinevast materjalist.

Ümbrispaber
Ümbrispaber

Trükise ümbrispaber kaitseb raamatut kulumise eest ning kinnitub sissepööratud lakkadega. Lakad on nö raamatu kaane pikendus või disaini element, millele saab lisainfot lisada ja õhema trükise puhul ka järjehodijana kasutada.

Eeslehed

Kõvakaanelise raamatu eeslehtede eesmärk on hoida sisuplokk kaante küljes kinni. Esi- ja tagakaane siseküljele kleebitud lehed võivad olla nii ühevärvilised kui ka efektse mustriga, et lisada raamatu disainile omapära.

Eeslehed
Lakkadega kaaned

sissekeeratud kaaneosa, mis ei ole eemaldatav. Tagasipööratud lakkadele saab lisada täiendavat infot autori või teose kohta, kuid võib olla ka lihtsalt kaane tugevdamise eesmärgil ning ilma trükita.

Eeslehed
Raw cut

kõvakaanelise raamatu ääred on lõigatud samale tasandile sisuga, mille tulemuseks on efektne ja selgelt eristuv trükis.

Kõvaköitelise raamatu selg

Ümardatud seljaga köiteselg
Ümardatud seljaga köiteselg

Ümara seljaga köite puhul töödeldakse raamatu selga nii, et selg omandab kumera kuju.

Sirge seljaga köiteselg
Sirge seljaga köiteselg

Sirge seljaga köiteselja puhul on selja osa eraldi ei töödelda, tulemuseks on tugev ja sirge selg.

Avatud seljaga köide
Avatud seljaga köide

Raamatu selg jäetakse katmata, kuid esi- ja tagakaas võivad olla või siis mitte. Efektne lahendus, mis võimaldab ühtlasi raamatul täielikult avaneda (lay-flat). Sageli kasutakse selle köitmisviisi puhul värvilisi õmblusniite, mis avatud selga kaunistavad.

Saada päring