Igasugune tööstusettevõtte tegevus on väga suur koormus keskkonnale, nii ka trükinduses. FSC märgisega trükised on valmistatud jätkusuutlikust metsandusest pärinevast paberist. Printoni trükikoja klientidele on FSC märgistusega paberi kasutamine tehtud väga mugavaks, enamjaolt ei lähe ka toote hind kallimaks.

Kuidas valmivad FSC sertifitseeritud tooted?

FSC märgist saavad kasutada ainult ettevõtted, kellele selleks on antud luba ehk sertifikaat. Sertifitseerimisprotsessi käigus tehakse kindlaks, et trükikoda jälgib kindlaid reegleid FSC materjalide käitlemisel: trükise valmimiseks kasutatavad materjalid peavad olema selgelt eristatad muust, et ei toimuks segunemist. Seetõttu kasutame Printonis FSC märgisega raamatute tootmisel rohelisi töölehti, hoiustame alati FSC paberit eraldiseisvalt ning trükise väljumisel majast kantakse saatelehele FSC sertifikaadi number ja tellijale lisatakse kinnitus FSC märgistuse kohta.

FSC paberi kasutuse üle otsustab tellija. Ka Eestis leidub kirjastajaid, kes soovivad, et nende tegevusel oleks minimaalne ökoloogiline jalajälg. FSC märgisega tooted aitavad metsi majandada keskkonnahoidlikult, ühiskonnale kasulikult ja majanduslikult elujõuliselt.

Miks kasutab FSC paberit Eesti esimene roheline laste- ja noortekirjastus Pikoprint?

Pikoprint kirjastuse tegevjuht Taavi Toots: “FSC paberivalik oli meie jaoks nii loogiline, me kunagi ei mõelnud, et tahaks paberraamatuid teistmoodi teha, looduse arvelt. FSC annab meile kindluse, et meie raamatud on looduse suhtes vastutustundlikud. Siiski tundub, et Eestis see enamustele inimestele pole väga oluline, rohkem loeb sisu, kirjastajatele kasum. Kindlasti on ka erandeid, paljud inimesed kiidavad meid loodussõbralikkuse eest.  See võib olla turu eripära, et kahe müüjaga turul on raamatud väga kallid ning kirjastajate kasumid praktiliselt olematud. Euroopas (näiteks Saksamaal) on enamus raamatuid FSC peale trükitud ning ka muudel elualadel (nt postipakid, piimapakid) vaatab Eestis FSC vastu. Eesti raamatutelt mitte, meie teada oleme ainus, kes FSC märgisega trükib, teistel on see olnud pigem väga juhuslik.”

Kirjastus Pikoprint tooob Eesti laste ja noorteni rahvusvahelise tunnustuse pälvinud uusi raamatuid rõhuga žanridele, mis pole teiste kirjastajate hulgas väga populaarsed. Pikoprint´i raamatuvalikust leiab New York Times´i bestasellerid “Kuu kroonikad: Cress”, “Udu ja maru koda”, koomiksisarja “Amulett” ja palju muud noortele ning lastele sobivat.

Kui ka Sina hoolid keskkonnast, eelista FSC märgisega trükiseid ja kirjuta meile printon@printon.ee

Jaga: